Zeynep’e Masallar Serisi 5 – Ceviz Fidanı

Merhaba. Ben hem yazar, hem de ressam bir babayım.

Kızım Zeynep büyürken her ebeveyn gibi ben de bir sürü problem yaşadım ve Uzman Psikolog Selin ANAHAR’dan eşimle birlikte destek aldım.

Selin hanım bize ‘Zeynep şöyle yap bakayım’ şeklinde zorlamak yerine, kendisini özdeşleştirebileceği hayali bir karakter üzerinden doğru ve yanlışı ayırabileceği masallar uydurun tavsiyesinde bulundu.

Ben de MAVİŞ TAVŞAN isimli bir tipleme yarattım ve her gece kızıma bu okuyacağınız masalları anlattım.

Çok faydasını gördüm ve şimdi sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Umarım beğenirsiniz.

ALP TÜRKBİNER


Son yıllarda öngörülemez bir şekilde gelişen teknolojiyle ekranlar artık televizyon ile sınırlı kalmayıp telefon, tablet, bilgisayar ya da oyun konsolları şeklinde de karşımıza çıkıyor. Günümüzde internete erişimin de oldukça hızlı ve kolay olduğu düşünülünce, çocukların ekran karşısında harcadığı sürenin her geçen gün arttığı görülmektedir.

Burada en kritik nokta, çocukların özellikle bebeklik döneminde (0-2 yaş olarak düşünülebilir) ekrana maruz bırakılmaması gerektiğidir. Yapılan araştırmalar, erken dönemde ekran karşısında
geçirilen sürenin, dil ve bilişsel gelişimde gecikmeler, dikkat ve odaklanmada sorunlar ve sosyal iletişim becerilerinde problemler ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu dönemden sonra da çocuğun ekran karşısında geçirdiği sürenin sınırlı ve izlediği/oynadığı içeriğin kontrollü olması oldukça önemlidir.

Çocukların tabletlerinde oyun oynarken ya da sevdikleri bir çizgi filmi izlerken keyif aldıkları açıktır. Bu aktiviteleri kontrollü ve dengeli bir şekilde hayatlarına sokabiliyorlarsa bir sıkıntı olmadığı söylenebilir. Öte yandan, çocuk başka hiçbir şeyden zevk almamaya başlamışsa, günlük aktivitelerine devam etmekte zorlanıyorsa ve sosyal iletişimden ziyade ekran başını tercih ediyorsa burada bir problem oluşmaya başladığı düşünülmektedir.

Ekranda geçirilen süreyi ödül ya da ceza olarak sunmak etkili bir sonuç almanızı engelleyecektir. Ekran karşısında geçirilen süreyi kısıtlamak için çocuğun hoşuna gidecek farklı etkinliklerden faydalanmak ve bunlardan keyif almasını sağlamak en temel hedeflerden birisi olmalıdır. Ekranın nasıl ve ne kadar süre kullanılacağına dair kuralları çocuğunuzla birlikte oluşturmak, kuralların uygulanabilirliği açısından daha faydalı olacaktır. Ebeveyn olarak bu konuda kararlı ve tutarlı olmanız, çocuğunuzun sınırları daha rahat bir şekilde almasını sağlayacaktır. Çocukların öğrenme süreçlerinde gözlemin ve model almanın ne kadar önemli olduğunu unutmamak gereklidir. Eğer çocuğunuz sürekli olarak sizi telefon, tablet vs. ile ilgiliyken görüyorsa kendisinin de benzer şekilde zaman geçirmek istemesi oldukça anlaşılırdır. Siz bu konuda kendinizi ne kadar kontrol edebiliyorsunuz? Sizin de ekran konusunda kendi davranışlarınızı gözden geçirmeniz bu süreçte en önemli adımlardan birisi olacaktır.

Uzman Psikolog Selin ANAHAR

SERİDEKİ DİĞER ÜRÜNLER

×