Zeynep’e Masallar Serisi 4 – Peynir ve Zeytin

Merhaba. Ben hem yazar, hem de ressam bir babayım.

Kızım Zeynep büyürken her ebeveyn gibi ben de bir sürü problem yaşadım ve Uzman Psikolog Selin ANAHAR’dan eşimle birlikte destek aldım.

Selin hanım bize ‘Zeynep şöyle yap bakayım’ şeklinde zorlamak yerine, kendisini özdeşleştirebileceği hayali bir karakter üzerinden doğru ve yanlışı ayırabileceği masallar uydurun tavsiyesinde bulundu.

Ben de MAVİŞ TAVŞAN isimli bir tipleme yarattım ve her gece kızıma bu okuyacağınız masalları anlattım.

Çok faydasını gördüm ve şimdi sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Umarım beğenirsiniz.

ALP TÜRKBİNER


Beslenmeye dair davranışlar, doğumdan başlayarak gelişim göstermektedir. Hayatın ilk yıllarından itibaren besinlerle ilgili edindikleri deneyimler, ebeveyn tutumları ve başkalarında gözlemledikleri beslenme davranışları, çocukların ne yiyeceğini, nasıl yiyeceğini veya ne kadar yiyeceğini öğrenmesini sağlar. Ne yediğiniz konusunda ona model olduğunuzu unutmayın.

Eğer ebeveyn olarak yemek konusunda çok seçici davranıyorsanız çocuğunuzun da benzer tutumları göstermesi oldukça doğaldır. Yemeklerinde yeni tatlar ve farklı seçenekler sunmaya özen gösterin. Sevmediği ya da tercih etmediği besinleri farklı şekillerde sunmaktan vazgeçmeyin. Bunu yaparken saygılı, pozitif ve işbirlikçi bir tutum içinde olduğunuzdan emin olun.

Açlık-tokluk hissini deneyimlemelerine ve kendi kendilerine yemelerine fırsat verin. Ne kadar yiyeceği konusunda ona güvenin. Ancak bu şekilde çocuklarınızın beslenmelerinde denetim sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Yemekleri ödül, ceza, rüşvet ya da rahatlatıcı bir öğe olarak kullanmaktan kaçının.

Yemeğin sadece fiziksel değil sosyal boyutunu da çocuğunuza sunmaya çalışın. Ailece geçirilen keyifli yemek saatleri buna örnek olacaktır.

Uzman Psikolog Selin ANAHAR

SERİDEKİ DİĞER ÜRÜNLER

×