Zeynep’e Masallar Serisi 3 – Piknik Yolu

Merhaba. Ben hem yazar, hem de ressam bir babayım.

Kızım Zeynep büyürken her ebeveyn gibi ben de bir sürü problem yaşadım ve Uzman Psikolog Selin ANAHAR’dan eşimle birlikte destek aldım.

Selin hanım bize ‘Zeynep şöyle yap bakayım’ şeklinde zorlamak yerine, kendisini özdeşleştirebileceği hayali bir karakter üzerinden doğru ve yanlışı ayırabileceği masallar uydurun tavsiyesinde bulundu.

Ben de MAVİŞ TAVŞAN isimli bir tipleme yarattım ve her gece kızıma bu okuyacağınız masalları anlattım.

Çok faydasını gördüm ve şimdi sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Umarım beğenirsiniz.

ALP TÜRKBİNER


Arabada yolculuk yaparken araba koltuğunda oturmak, belki de çocukların en erken öğrenmek ve uygulamak zorunda olduğu güvenlik davranışlarından birisidir. Bazı çocuklar için bu tarz davranışları uygulamak oldukça rahat olurken bazıları güvenlikle ilgili kuralları içselleştirmek ve uygulamak konusunda daha dirençli olabilirler.

Bilişsel becerileri, neden-sonuç ilişkisi kurabilme ve muhakeme yetileri geliştikçe çocukların, kuralların arkasında yatan mantığı anlamaları ve kabul etmeleri kolaylaşacaktır. Dolayısıyla ona açıklamalar yaparken çocuğunuzun yaşını ve gelişim düzeyini göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir. Ona verdiğiniz mesajların “korku” odaklı değil “güven” odaklı olmasına özen gösterin. Yani, bu davranışı göstermediğinde başına neler geleceğine dair olumsuz örnekler vermek yerine bu davranışla birlikte nasıl daha güvenli olacağının üzerinde durun.

Ona öğretmek istediğiniz güvenlikle ilgili davranışların ve kuralların olası sonuçlarını tartışabilir, birlikte canlandırmalar yapabilirsiniz.

Uzman Psikolog Selin ANAHAR

SERİDEKİ DİĞER ÜRÜNLER

×